Pasywne budownictwo to sposób projektowania i budowania domów, który zyskuje na popularności. Nic dziwnego — w końcu poza oszczędnością, stanowią również gwarancję wygody i trwałości.
Czym więc budownictwo pasywne?
Jego głównym celem jest zminimalizowanie zużycia energii dzięki wykorzystaniu naturalnych źródeł energii, takich jak słońce, ciepło z wnętrza budynku oraz energię pozyskiwaną z wentylacji. Budynki pasywne są zaprojektowane tak, aby ograniczać straty ciepła poprzez izolację termiczną, szczelne uszczelnienie budynku i wykorzystanie energooszczędnych okien.
Dzięki temu dom pasywny potrzebuje bardzo małej ilości energii do ogrzewania lub chłodzenia. W niektórych przypadkach możliwa jest również całkowita rezygnacja z tradycyjnych systemów grzewczych. Budynki pasywne są bardziej przyjazne dla środowiska i pozwalają na oszczędności w kosztach eksploatacji.
Główne zalety domów pasywnych
Bardzo dobra izolacja termiczna - Budynek pasywny jest zaprojektowany z wysokiej klasy izolacją termiczną, która minimalizuje utratę ciepła z wnętrza budynku.
Wysokiej jakości okna - Okna w domu pasywnym są zaprojektowane z wysokiej jakości szkła, które zapewnia izolację termiczną oraz pozwalają na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej.
System wentylacji z odzyskiem ciepła - W budynkach pasywnych stosuje się systemy rekuperacji, które pozwalają na odzyskanie ciepła z powietrza wentylacyjnego.
Minimalizacja mostków termicznych - Minimalizuje się miejsca, w których następuje większa utrata ciepła.
Właściwa ekspozycja budynku - Budynek pasywny jest zaprojektowany w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, co oznacza, że jego ekspozycja powinna być odpowiednio dobrana w stosunku do stron świata.
Minimalne zużycie energii - Zużywają bardzo mało energii, dzięki czemu koszty ich eksploatacji są niskie.
Komfort użytkowania - Domy pasywne zapewniają wysoki komfort użytkowania, dzięki właściwej wentylacji, izolacji termicznej oraz wykorzystaniu energii słonecznej.
Ochrona środowiska - Budynki pasywne są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ minimalizują zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych.
Dom pasywny, a energooszczędny
Dom energooszczędny i dom pasywny mają podobne cele, które polegają na minimalizacji zużycia energii, ale istnieją między nimi pewne różnice.
Dom energooszczędny to budynek, który został zaprojektowany w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii poprzez wykorzystanie energooszczędnych urządzeń, takich jak oświetlenie LED, urządzenia gospodarstwa domowego o niskim poborze mocy oraz izolację termiczną. W odróżnieniu od domu pasywnego, dom energooszczędny może nadal korzystać z tradycyjnych systemów grzewczych lub chłodzących, takich jak kocioł gazowy czy klimatyzacja, ale z reguły są one zaprojektowane w taki sposób, aby zużywały jak najmniej energii.
Natomiast dom pasywny to budynek, który został zaprojektowany w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii do takiego stopnia, że może całkowicie zrezygnować z tradycyjnych systemów grzewczych lub chłodzących. Dzięki temu, że dom pasywny zużywa bardzo mało energii, może korzystać z naturalnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna czy ciepło z wnętrza budynku, aby utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku.
Czas budowy i koszty domu pasywnego
Czas budowy domu pasywnego oraz jego koszt zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja budynku, rozmiar, wykończenie i poziom zaawansowania technologicznego. W obiegowej opinii przyjęło się, że budowa domu pasywnego zajmuje trochę więcej czasu i jest droższa w porównaniu do budowy tradycyjnego domu. W Havis, dzięki zastosowaniu technologii IZODOM, udało nam się znacznie skrócić czas budowy, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i zachowaniu precyzji wykonania. Należy równiez pamiętać, że oferowany przez nas system budowy domów pasywnych, to inwestycja, która zwraca się wraz z upływem czasu, dzięki energooszczędności samego domu.
Domy Havis w technologii IZODOM
Budowa domu z użyciem systemu IZODOM składa się z kilku etapów. Na początku wykonywana jest płyta fundamentowa z bloczków styropianowych, a następnie układane są ściany z tych samych bloczków, które są wypełnione betonem lub zaprawą murarską. Kolejnym krokiem jest montaż dachu oraz okien i drzwi z wysokiej jakości materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła. Całość jest wykańczana wewnątrz budynku zgodnie z preferencjami przyszłego właściciela.
Dom wykonany w technologii IZODOM cechuje się bardzo dobrą izolacją termiczną, co pozwala na minimalizację kosztów ogrzewania. Ponadto, w domach wyeliminowano problemy związane z wilgocią i grzybami, ponieważ jest to technologia zapobiegająca przemakaniu wody do ścian i zapewniająca wysoką odporność termiczną. Poniżej znajdują się przykładowe parametry współczynnika U naszych domów:
Grubość ściany: 36,5 cm
Wartość U dla ścian zewnętrznych: około 0,15 W/(m²K)
Wartość U dla stropu: około 0,12 W/(m²K)
Wartość U dla dachu: około 0,13 W/(m²K)
Wartość U dla okien i drzwi: około 0,8-1,1 W/(m²K)
Wartość U dla drzwi: około 0,8-1,1 W/(m²K)
Wartość U dla podłogi: około 0,1-0,2 W/(m²K)
Przepuszczalność powietrza: ≤ 0,6 m³/(h·m²) dla ścian, dachu i stropu
Jak widać, w Havis stawiamy wyłącznie na najlepsze rozwiązania. Dbając o komfort naszych Klientów, oferujemy najwyższej klasy, szybkie w budowie domy pasywne.
Comments